Osoby, które nigdy nie współpracowały z architektem wnętrz, zazwyczaj nie wiedzą, czego się mogą spodziewać. Projekt wnętrza powstaje w kilku etapach, warto więc dowiedzieć się, co zadzieje się na każdym z nich.
Propozycje aranżacji
Współpracę oczywiście rozpoczyna się od wywiadu, w którym architekt dowiaduje się, jakie są upodobania jego klientów. Interesuje go budżet, jaki są w stanie przeznaczyć na wykończenie wnętrza, niestandardowe rozwiązania, założenia funkcjonalne i wszystkie pomysły klientów. Po rozmowie architekt przedstawia pierwsze proste projekty, tak zwanych propozycji układów funkcjonalnych. Klienci widzą proponowane rozmieszczenie mebli i sprzętów z wszystkimi wymiarami i opisami, zmiany ścianek działowych, jeżeli to pozytywnie wpłynie na projekt i umożliwi wygodniejsze korzystanie z przestrzeni. Wybierają najbardziej odpowiadającą im propozycje lub proszą o naniesienie konkretnych zmian. Często klienci decydują się na propozycje układów funkcjonalnych pewnych pomieszczeń z jednej propozycji, a innych pomieszczeń z innego układu, żaden problem — często łączymy propozycje ze sobą. W ten sposób powstaje wariant ostateczny, na którego podstawie będą prowadzone dalsze prace.
Projekt koncepcyjny
Następnie architekt dopracowuje wybrany wcześniej wariant funkcjonalny. Powstaje coś, co klienci lubią najbardziej — wizualizacja pomieszczeń, czyli kolorowe realistyczne obrazki, jak będzie wyglądać ta wymarzona przestrzeń. W projekcie koncepcyjnym klient widzi już konkretne kolory, materiały i oświetlenie. Aranżacja wnętrza na tym etapie nie wymaga jeszcze wskazania konkretnych produktów, może to być po prostu „kwiecista tapeta w sypialni”. Po otrzymaniu projektu koncepcyjnego klient może jeszcze zgłosić poprawki dotyczące na przykład koloru ścian czy szafy albo kształtu łóżka, ale nie wchodzimy w grubsze zmiany, takie jak zmiana ścianek działowych, bo to by wymagało powrotu do poprzedniego etapu.
Projekt wykonawczy
Ostatnim etapem jest przygotowanie projektu wykonawczego z dokładnymi rysunkami technicznymi i pełną wizualizacją. To na tym etapie klient dostaje szczegółowy opis materiałów potrzebnych do stworzenia aranżacji (ilość, konkretne produkty), mebli i sprzętów, czy schematy ułożenia parkietu i płytek. W tym projekcie znajdują się też dokładne rysunki nietypowych elementów wyposażenia jak np. szafy na zamówienie, czy zabudowy grzejników. To też rysunki techniczne dla wykonawców elementów budowlanych i instalacji takich jak ściany działowe, hydraulika, elektryka, rozmieszczenie grzejników it